Az irodalomterápiáról

„Az írás és az olvasás veszélyesen felszabadító. Nem azt mutatja meg, amit a költő akar mondani, vagy nem elsősorban azt, hanem hogy mit mond nekem a szöveg mint olvasónak, és mit mondok én neki. Nagy eszmecsere. Az egésznek a boldogság a tétje.”

— Vörös István

DSCF3481.jpg

És hogy pontosan mi az irodalomterápia? Olvasáskor, írás közben egyedül vagyunk a szöveggel. Sokszor ez is csodálatos élmény. Egy irodalomterápiás foglalkozáson a szöveg mellé belép segítőként legalább az irodalomterapeuta, csoportfoglalkozás esetén pedig a többi csoporttag. Az irodalomterapeuta kérdései és a csoporttagok visszajelzései, élményei, érzései kiegészítik saját nézőpontunkat, visszatükröznek bennünket, új utakat mutatnak.

Az irodalomterápia vagyis biblioterápia Magyarországon is egyre népszerűbb művészetterápiás irányzat, amelynek célja a személyiségfejlődés támogatása szövegekből kiindulva. A szövegek hol ugródeszkaként, hol kapaszkodóként szolgálnak, a központban mégis önmagunk és egymás megismerése, elakadásaink felismerése, új utak feltérképezése, működőbb minták elsajátítása áll.


Magyarországon többnyire már valaki által megírt szövegekből indulnak ki és így jutnak el a csoporttagok önismereti fejlődéshez. Ezt nevezik receptív biblioterápiának. A szövegek gyakran szépirodalmi szövegek, de dolgozhatunk például blogbejegyzésekkel, naplórészletekkel, dalszövegekkel, akár filmrészletekkel is. Így tágabb jelentést adunk a szövegnek, és nagyobb mozgásteret a csoport igényeinek megfelelő szövegek kiválasztására.


Csoportjaimban gyakran dolgozom rövidebb magyar szépirodalmi szövegekkel, versekkel, novellákkal, de szívesen használom a hozzám valamiért „megérkező” egyéb szövegeket is. A részvételhez nem szükséges előképzettség vagy irodalmi végzettség, hiszen nem az irodalomórákon megszokott műelemzéssel foglalkozunk.


Biblioterápiás tanulmányaim során aktívan követtem, és azóta is óriási inspirációt jelent a finn irodalomterapeuták munkásságának felfedezése. Finnországban sokkal gyakoribb az úgynevezett aktív irodalomterápia, amelynek során éppen a résztvevők által írt szövegek alkotják az önismereti foglalkozások és folyamat alapját. Csoportjaimban a két módszer ötvözésére is törekszem, mindig az adott csoport céljait és igényeit tartva szem előtt. Tagja vagyok a Magyar Irodalomterápiás Társaságnak és a Finn Irodalomterápiás Egyesületnek (Suomen Kirjallisuusterapiayhdistys).


Az irodalomterápiáról a Magyar Irodalomterápiás Társaság lapján található bővebb információ, a módszerrel kapcsolatos publikációk is elérhetők itt.

Itt követhetsz Facebookon